sobota, 20 października 2012

... nosorożcowo-muzeowo-przyrodniczo

Znów można odwiedzać mojego ulubionego starutkiego zwierzaka w Krakowie. Nosorożec włochaty sprzed ok. 30 tys. lat, a dokładnie samica Nosia, ze Staruni na Kresach, szczęśliwie wróciła do ponownie otwartego Muzeum Przyrodniczego PAN przy ul. św. Sebastiana. Nosia, ważąca 900 kg, jest prawdziwym skarbem, który tak opisuje sam Dyrektor Muzeum dr Wiesław Krzemiński "To jedyny znaleziony na świecie egzemplarz, w którym zachował się nie tylko szkielet, ale też tkanka miękka, skóra, nawet pojedyncze kłaczki sierści. Prawdziwy skarb. Goście z najdalszych zakątków świata od lat do nas przyjeżdżają, by go obejrzeć".

W tym roku (6 listopada) mija 105 rocznica odkrycia nosorożca włochatego w Staruni (wcześniej, w październiku odkryto fragmenty mamuta). Oba zwierzaki zachowały się w rewelacyjnym wręcz stanie (łącznie z narządami wewn. i skórą), co było efektem przesiąknięciu ich szczątków ropą i solanką. Z ciekawostek, w wydobyciu nosorożca (do którego doszło dopiero po 22 latach od odkrycia, czyli w 1929 r.), jako dziecko (na poniższym zdjęciu w czapeczce i kożuszku), brał udział Jerzy Nowak, obecnie znany aktor m.in. Teatru Starego, a wtedy syn starosty w Bohorodczanach dr Józefa Nowaka.

Źródło: Wojciech Granoszewski, Szczątki roślinne towarzyszące wykopaliskom mamuta i nosorożca włochatego w Staruni (Ukraina) w latach 1907 i 1929

Więcej info o wydobyciu i późniejszych losach Nosi tutaj

Jeszcze niedawno przy ul. św. Sebastiana działało Aquarium, które po pewnych perturbacjach (więcej tutaj) odrodziło się w nowej formie i została oficjalnie otwarte wczoraj (19.10). Dla zwiedzających wystawa Via Regia - szlak wędrówki gatunków prezentująca trasy przemieszczania się różnych gatunków zwierząt i roślin na osi wschód-zachód czynna od dzisiaj. Wystawa na pewno ciekawa, bo łączącą historyczne znaczenie Krakowa jako ważnego ośrodka na handlowej Drodze Królewskiej z tematyką rozprzestrzenianie się flory i fauny (nawet gatunkami inwazyjnymi!). 

Głównej wystawie towarzyszą dodatkowe ekspozycje:

Ewolucja krabów
W świecie gadów
Fauna Plejstocenu

Więcej info o samym Muzeum Przyrodniczym tutaj

A na stronie Gazety obejrzeć można kilka zdjęć z nowej wystawy. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz