piątek, 13 stycznia 2012

... barsko-krzyżowo

Parę miesięcy temu silny wiatr przewrócił drewniany krzyż na mogile konfederatów barskich sprzed kościoła Kapucynów.

Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa zainteresował się zniszczonym krzyżem, który niestety okazał się całkowicie wypróchniały i przez to niemożliwe jest ponowne ustawienie go na dawnym miejscu. OKRK zdecydował się na jego ręczną rekonstrukcję za pomocą tradycyjnych narzędzi. Towarzyszące krzyżowi narzędzia Męki Pańskiej, tabliczka INRI i tablica z inskrypcją zostały naprawione. Treść tablicy: 
"W mogile tej 
spoczęli 
Ś.P. 
Konfederaci Barscy 
oraz 
cywilni mieszkańcy 
polegli 
od 6 VIII 1768 r. 
do 22 X 1768 r. 
podczas walk 
z Moskalami. 
Pro Fide 
Et Maria,
pro Lege 
et Patria."

Wszystkie prace kosztować będą 8 000 zł brutto i każdy z nas może przyczynić się do zachowania tej ważnej
 krakowskiej pamiątki wpłacając pieniążki na konto OKRK o numerze 26 8589 0006 0000 0029 7963 0014 z dopiskiem "Krzyż Konfederatów"

Z historią Konfederatów  Krakowie, jak również z tą samą okolicą, wiążę się również historia Figury Matki Boskiej Łaskawej (obecnie na Plantach przy wylocie ul. Jagiellońskiej), która pierwotnie zdobiła zwieńczenie bramy cmentarza mariackiego. Była ona ufundowana przez matkę konfederata Sokołowskiego, który raniony w trakcie potyczki z Moskalami, został uznany za martwego i pochowany na tymże cmentarzu. Na szczęście w nocy przebudził się w grobie i cudem wydostał się na powierzchnię, twierdząc, że właśnie Matka Boska z Faenzy wskazywała mu drogę. Niestety dzielny żołnierz, wkrótce wrócił do walki i zginął, lecz pokazał się jeszcze matce we śnie, prosząc by ufundowała w Krakowie figurę właśnie tej MB. 
Po likwidacji cmentarza mariackiego z końcem XVIII wieku, figura trafiła w okolice kościoła Kapucynów, by w czasie II WŚ zostać przeniesioną przez okupanta na Planty w obecne miejsce. 

źródło: NAC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz