wtorek, 1 listopada 2011

... cmentarzowo

W Krakowie mamy kilka dużych, głównych cmentarzy, których nazwy znają pewnie wszyscy np. Cm. Rakowicki, Podgórski (Stary i Nowy), Batowice, Grębałów, Salwatorski oraz dość sporo małych związanych z okolicą (pierwotnie wsią, a obecnie np. osiedlem) m.in. na Woli Duchackiej. 

Bardzo urokliwy Stary Cmentarz Podgórski wpisany jest na European Cemeteries Route (więcej info tutaj) mimo tego, że wiele nagrobków i sam układ zniszczony został podczas budowy ul. Telewizyjnej (obecnie al. Powstańców Śląskich). Chowano na nim przede wszystkim mieszkańców miasta Podgórza m.in. ostatniego prezydenta Maryewskiego, twórcę parku na Krzemionkach - Wojciecha Bednarskiego, czy Powstańców Krakowskich z Edwardem Dembowskim na czele (zdjęcie). 


W Krakowie, z racji jego dość burzliwej wojennej i powstańczej historii spoczywa dość sporo żołnierzy - z II WŚ - oprócz polskich również niemieckich, sowieckich, alianckich jak również z I WŚ i powstań np. styczniowego. 

Pomnik przy kwaterze żołnierzy polskich

Kwatera żołnierzy brytyjskich

Kwatera żołnierzy niemieckich

Kwatera żołnierzy radzieckich



Pamiętać trzeba również o wyznawcach innych religii, którzy kształtowali historię naszego miasta, a teraz spoczywają na cmentarzach żydowskich np. Remuh czy Nowym, protestanckich np. w Łuczanowicach (więcej info tutaj). 

Kraków, jako stare miasto jest tak naprawdę jednym wielkim cmentarzyskiem o czym świadczą np. pochówki spod Rynku Głównego, czy cmentarze przykościelne, pamiątkami których  są np. Plac Mariacki. 
Ważne osobistości spoczywają również w krypcie na Skałce czy w kryptach Wawelu (królowie, wieszczowie)

Nie sposób wymieniać wszystkich znanych i kochanych, którzy pochowani są na krakowskich cmentarzach, dlatego nie będę tego robić.

Zachęcam do spacerów po cmentarzach, gdyż oprócz funkcji sakralnej i społecznej spełniają również funkcje historyczne i kulturalne, gdyż wiele z nagrobków jest wysokiej klasy dziełami artystycznymi - jak np. mój ulubiony Anioł Śmierci Konstantego Laszczki upamiętniający ofiary zajść z 1848 roku związanych z Wiosną Ludów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz